Асоциация за индивидуално и семейно консултиране

Индивидуални и семейни консултации

  • Начало
  • За нас
  • Екип
  • Консултации
  • Бюлетин
  • БЛОГ

Загуба на баща, загуба на амбиция за образование

11/04/2016 by Асоциация за интензивно семейно консултиране

От години социолозите са наясно, че децата на разведени родители имат занижени академични резултати в сравнение с връстниците си от здрави семейства. Основната причина за това излиза на бял свят  в скорошно изследване на Университета в Осло, Норвегия: Децата, изгубили единия си родител (обикновено бащата) поради развод, изгубват и амбицията си за добро образование.

В началото на своето изследване върху начините, по които разводът на родителите повлиява върху амбициите на децата за образование, учените от Осло очаквали, че разпадането на семейството е възможно да охлади ентусиазма на младежите да учат в колеж. В крайна сметка те отбелязват, че „Семейство, състоящо се от двама биологични родители, се смята за оптималната семейна среда за децата.”

В по-нататъшните си обяснения изследователите наблягат на факта, че „всеки от биологините родители е важен източник на емоционална подкрепа, практичта помощ, информация и насока.” Но когато родителите се разделят поради развод, децата изгубват ресурси от изключителна важност. Обикновено разводът на родителите „лишава децата… от възможността да имат мъжки модел у дома, тъй като обикновено бащата е този, който напуска семейството.”

Изследователите обясняват, че отсъствието на бащата „до голяма степен допринася за промяната на родителските практики и участието на семейството в образователните активности на децата”, които се наблюдават след развода.

Opt In Image
Подобри отношенията в семейството значително!
Запиши семейна консултация

Всеки ден в кабинета ни помагаме на двойки да подобрят своите взаимоотношения, да достигнат до корена на проблема и да преживеят възстановяване! Нашата организация е изключително ефективна и тясно специализирана в бърза диагностика и изработване на цялостна стратегия при справяне със семейните проблеми. Работим в цялата страна и провеждаме онлайн-консултации в чужбина! Последвайте оранжевия линк, попълнете формуляра и семеен психолог на “Асоциацията за интензивно семейно консултиране” ще се свърже с вас, за да ви препоръча подходяща програма (индивидуално или с партньора Ви) и час за консултация.

Научете повече!

Но в това ново изследване учените поставят фокуса не върху начина, по който разводът на родителите повлиява върху академичните постижения, а по-скоро върху амбицията на децата да получат добро образование. За да измерят това влияние изследователите събират информацията от две извадки сред 18- и 19-годишни младежи от Норвегия, първата (от изследване направено върху една възрастова група, но за продължителен период от време), състоящо се от 1 861 младежи и девойки  и второто (от изследване за кратък период от време, но върху различни възрасти) състоящо се от 2 391 души.

Данните и от двете извадки дават ясни доказателства, че разводът на родителите намалява желанието за образование. Оказало се, че броят на юношите от първата извадка, преживели наскоро развод на родителите си и отказвали се да продължат обучението си в колеж или университет е два пъти по-голям от този на юношите от здрави семейства и се изразявало в „нерешителност” по отношение на бъдещото им образование (съотношение 1,8).

Статистическата връзка между развода на родителите и занижените амбиции за образование сред втората извадка също така потвърждава, че „юношите, преживели развод на родителите си през детството или юношеството си е по-вероятно да проявят нерешителност по отношение на амбициите си за образование, в сравнение с връстниците си, чиито родители не са се развеждали (съотношение 1,3).

„В заключение” пишат учените от Осло, „по всичко личи, че преживяването на развод на родителите е свързано с нерешителност по отношение на амбициите за образование сред 18-/19-годишните юноши.”

Макар данните в това изследване да са само от Норвегия, те съвпадат с данните от изследване, проведено през 2007 година сред „огромна извадка от канадски юноши…., което съобщава, че младежите от семейства с един родител имат занижени амбиции за образование в сравнение с връстниците си от семейства с двама родители.” Резултатите от това ново норвежко изследване потвърждават и друго откритие на изследването от 2007 година, че „съществува негативна зависимост между променливата „разделено семейство”  и решението за продължаване на образованието” сред деца и младежи в Швеция и САЩ.

Търсейки начини, по които откритията им да намерят приложение в обществена политика, изследователите обосновават „необходимостта да се намерят механизми за намаляване на негативното влияние на развода на родителите върху амбициите на децата им за образование.”

________

Източник: (Bryce J. Christensen and Nicole M. King, “New Research,” The Family in America 30.1 [Winter 2016]. Study: Henok Zeratsion et al., “The Influence of Parental Divorce on Educational Ambitions of 18/19 Year-Old Adolescents from Oslo, Norway,” Journal of Child and Family Studies 24.10 [2015]: 2,865-73.)

Filed Under: Родителство

Кое всъщност тласка децата към бедност?

15/03/2016 by Асоциация за интензивно семейно консултиране

children-63175_960_720Продължават да валят емпирични доказателства, че разпадането на семейството е основна причина за бедността при децата. Последното такова доказателство се появява в изследване на детската бедност, извършено наскоро от учени от Университета на Северна Каролина в Чапъл Хил.

За да идентифицират социалните и икономическите предпоставки за детската бедност, изследователите от Северна Каролина разгледали набор от данни на ниво окръг – извадка от докладите за преброяването за периода 1990 – 2010 година.

Както може да се предположи, учените установили, че „при усредняване на резултатите процентът на безработицата в окръга е много силна предпоставка за (детската) бедност.“

Но не бива да си правим изводи, че безработицата е единствената причина за детската бедност. След статистически анализ на данните, изследователите стигнали до извода, че „наред с безработицата, големият процент домакинства с деца, отглеждани само от майката и ниските академични резултати също са сериозна предпоставка за детската бедност.“ Изследователите подчертават, че при окончателното и най-прецизно обработване на данните „влиянието на тези две променливи е имало степен на предсказуемост, доближаваща се до тази на процента на безработица.

При формулировката и тълкуванието на изводите, изследователите признали, че „сравнително трайните тенденции за силно изразено пространствено съсредоточаване на (детската) бедност и свързаните с нея предпоставки в тази страна говорят, че САЩ са постигнали много малък напредък във връзка с огласяването на този упорит социален и етичен проблем.“

Разбираем е оптимизмът, че с напредъка на нацията „създаването на нови работни места и подобряването на ситуацията с безработицата трябва да продължат да бъдат част от бъдещата политика на правителството.“ Откритията на изследователите подкрепят сериозните усилия за подобряване на сферата на образованието.

Въпреки това само идеологически непросветените хора биха пропуснали да забележат, че когато в проучванията се включи и факторът политика, семейната структура изпъква като предпоставка за детската бедност, почти толкова силно, колкото безработицата.

Всеки, който искрено желае да намали броя деца, тънещи в бедност, трябва да положи усилия и да потърси начини да се подкрепят браковете на родителите на тези деца.

(Източник: Bryce J. Christensen, forthcoming in “New Research,” The Family in America. Study: Maria A. Call and Paul R. Voss, “Spatio-Temporal Dimensions of Child Poverty in America, 1990-2010,” Environment and Planning A 48.1 [2016]: 172-191.)

Opt In Image
Подобри отношенията в семейството значително!
Запиши семейна консултация

Всеки ден в кабинета ни помагаме на двойки да подобрят своите взаимоотношения, да достигнат до корена на проблема и да преживеят възстановяване! Нашата организация е изключително ефективна и тясно специализирана в бърза диагностика и изработване на цялостна стратегия при справяне със семейните проблеми. Работим в цялата страна и провеждаме онлайн-консултации в чужбина! Последвайте оранжевия линк, попълнете формуляра и семеен психолог на “Асоциацията за интензивно семейно консултиране” ще се свърже с вас, за да ви препоръча подходяща програма (индивидуално или с партньора Ви) и час за консултация.

Научете повече!

Filed Under: Родителство

Copyright © 2010-2022 АИСК. Всички права запазени! Търговската и организационна дейност на асоциацията се поемат от Семейство.бг ООД.